fbpx

Kiedy robisz coś po raz pierwszy, zawsze towarzyszy Ci to samo uczucie chaosu. Tak wiele nowych rzeczy, niezliczona ilość tematów do nauki, mechanizmy i koncepcje, które nie są podobne do niczego. Jak poznać to wszystko? Od czego zacząć? Najlepiej poprosić starszego i bardziej doświadczonego kolegę o proste kroki. I dlatego stworzyłem poniżej listę 10 wskazówek, które chciałbym poznać zanim rozpocząłem pracę z PowerApps.

Kiedy robisz coś po raz pierwszy, czujesz się jak bohater w mojej ulubionej grze z dzieciństwa – HoM&M3. Widzisz kamienie i kryształy, kopalnie i potężne artefakty (taka była obietnica), ale nie wiesz jak je zdobyć. Mgła wojny pokrywa ścieżki. Musisz ją znaleźć odkrywając nieznane obszary. Przez większość czasu po prostu podróżujesz, szukasz i próbujesz. Od czasu do czasu walczysz z impem lub zombie i w końcu zdobywasz swój upragniony artefakt.

Nauka PowerApps
Kiedy czytasz opis obrazu powyżej, prawdopodobnie widzisz wiele podobieństw do nauki czegokolwiek. Weźmy na przykład PowerApps. Chcesz zbudować aplikację, stworzyć rozwiązanie wspierające Twój proces lub zbudować nieszablonowy formularz listy SharePoint. Przez większość czasu próbujesz różnych podejść, różnych kontroli i po prostu odkrywasz nowe funkcjonalności platformy. Od czasu do czasu musisz rozwiązać błąd lub ostrzeżenie (np. mój ulubiony związany z delegacją) i rzadko od razu kończysz swoją aplikację. I to jest ok – uczysz się. Musisz zdobyć doświadczenie. Czy jest jakiś sposób na zwiększenie efektywności swojej ścieżki edukacyjnej? Tak, jest. Podążaj za mną ????

Minimalny wysiłek do osiągnięcia maksymalnego efektu
Aby skrócić czas startu z PowerAppami zanotowałem 10 rzeczy, które chciałbym wiedzieć wcześniej – na początku mojej przygody z PowerAppami. Potraktuj je jako moje ślady, którymi możesz podążać, aby szybciej uzyskać swój „artefakt”.

1. Szablony
W portalu PowerApps, gdy przejdziesz do strony „Stwórz”, zobaczysz kilka kafelków. Pierwsze trzy są przeznaczone do tworzenia aplikacji, ale wszystkie pozostałe (28 kafelków) są gotowymi aplikacjami. Przedstawiają one ostateczne rozwiązanie konkretnego wymagania (Help Desk, Budget Tracker, Leave Request itp.). Klikając na nie, dodasz je do swojego środowiska i będziesz mógł z nich korzystać. Ale to nie wszystko! Możesz je edytować i zobaczyć jak zostały zbudowane! Jest to świetna okazja do zbadania struktury aplikacji, logiki, używanych kontrolek i funkcji, aby nauczyć się PowerApps. Ponadto, możesz skopiować części aplikacji i wkleić je do swojego rozwiązania – dlaczego nie!

Wskazówka nr 1: Jeśli zaczynasz od PowerApps, skup się na szablonach z etykietą „Canvas app”  Wskazówka nr 2: Są dwa szablony aplikacji,których nie można przegapić: PowerApps Training i PowerApps Training for Office. Konieczny dla każdego, kto chce lepiej poznać PowerApps.

2 . Kontrolki i właściwości
Istnieje wiele elementów sterujących, które możesz wykorzystać w swojej aplikacji. Input text, Toggle lub Timer to tylko kilka przykładów. Używaj ich do interakcji z użytkownikiem na wiele sposobów: wyświetlania informacji, zbierania niektórych danych, a nawet nagrywania wideo lub robienia zdjęć. Wszystkie elementy sterujące znajdują się pod zakładką „Wstaw” (Insert) na wstążce i są pogrupowane w kategorie (Tekst, Elementy sterujące, Media itp.). Poświęć 10 minut na odkrycie wszystkich elementów sterujących w programie PowerApps. W większości przypadków wystarczy przeczytać etykietę z grupami kontrolek, aby uzyskać ogólny kontekst. Należy jednak pamiętać, że niektóre kontrolki są bardziej złożone (np. galeria lub formularze).

Kolejną wielką zaletą kontrolek są ich właściwości, które można dostosowywać. Chcesz, aby tekst etykiety był czerwony? Nie ma problemu! Nie podobają ci się te zaokrąglone rogi guzika? Pewnie, ja też tego nie lubię. Właściwości rozszerzają możliwości kontrolek. Dzięki nim można używać kontrolki na wiele sposobów i w różnych kontekstach.

Wskazówka nr 3: Najczęściej wykorzystywane kontrolki to: etykieta, wprowadzanie tekstu, ikony, przycisk, galeria, formularze. Zaczyna się od nich. Prawie każda aplikacja ich potrzebuje.
Wskazówka nr 4: Sprawdź zakładkę Zaawansowane w oknie właściwości widocznym powyżej. Zawiera ona znacznie więcej właściwości niż zakładka Właściwości.

3. Funkcje
Interakcja z użytkownikiem to jedno, ale co się stanie, jeśli użytkownik kliknie jakiś przycisk? I jak wyświetlić komunikat o błędzie, gdy użytkownik zapomni o podaniu wymaganych danych? Nie zrobisz wiele bez logiki w swojej aplikacji. I do tego właśnie służą funkcje PowerApps. Kontrolki, właściwości i funkcje to chleb powszedni PowerApps. Nie znając ich, będziesz jak dziecko w mgle.

Istnieje 155 funkcji i są one w pełni opisane tutaj. W dokumentacji każdy opis funkcji zawiera notatkę, co robi, kiedy jej używać, wymagane argumenty i kilka przykładów użycia. I szczerze mówiąc, prawdopodobnie nigdy nie użyjesz wszystkich z nich. Ale poniższa lista jest naprawdę warta tych 30 minut, aby sprawdzić je w dokumentacji.

Wskazówka nr 5: Niektóre funkcje są nieznane nawet tym, którzy budują PowerApps profesjonalnie. Marnują mnóstwo czasu na obejścia tego, co ja rozwiązuję w ciągu minuty. Niektóre z tych funkcji: User, Param, Language, HashTags, ColorFade, PlainText. Upewnij się, że je znasz ????

4. Konektory
Prawdziwa moc Power Apps (i Power Platform ogólnie rzecz biorąc) leży nie w samej platformie, ale w integracji z innymi platformami. Dzięki temu Twoja aplikacja może korzystać z możliwości innej usługi. Lubię myśleć o integracji jako o „pożyczaniu możliwości innej usługi” w pewien sposób. Power Apps zawiera ponad 377 konektorów do różnych (nie tylko Microsoft!) serwisów.

Listę wszystkich złączy można znaleźć tutaj.

Z tej listy kilka konektorów zasługuje na szczególną uwagę ze względu na ich elastyczność i to, jak bardzo poprawiają one rozszerzalność PowerPlatform:

  • Office 365 Użytkownicy
  • Power BI
  • HTTP z Azure AD
  • SharePoint REST API 

Wskazówka nr 6: Chcesz zintegrować swój własny serwis? Sprawdź Custom Connectors

5. Przechowywanie danych we właściwym miejscu
Ok, zanim powiem coś więcej, muszę ogłosić jedną naprawdę ważną rzecz.

Generalnie rzecz biorąc: SharePoint jest ok dla przechowywania prostych tabel. Jest idealny do przechowywania dokumentów. Ale do przechowywania tabel z modelem relacji? Absolutnie nie!                                                                                                                                                                                                                            Uwaga poboczna: dlaczego niektórzy ludzie zamieniają Blob Storage na SharePointa? Wersja, model uprawnień, możliwości współdzielenia, integracja z zespołami i Onedrive – SharePoint ma to wszystko!

Uf, już mi lepiej 🙂

Więc jeśli chodzi o przechowywanie danych, jest niewiele miejsc, w których można to zrobić: OneDrive (Excel), SharePoint i wspólna baza danych (CDS, SQL). Pierwsze dwa są wspólnym wyborem dla adeptów PowerApps, jednak po pewnym czasie okazują się niewystarczające. Ponieważ ani Excel ani SharePoint nie są relacyjną bazą danych. Ale CDS i SQL są! I z mojej perspektywy, po ostatnich aktualizacjach, CDS jest pierwszym wyborem, jeśli chodzi o rozwiązania PowerApps. Nie będę zagłębiał się w szczegóły mojego podejścia w tym poście, ale na pewno zajmę się tym w najbliższej przyszłości. CDS dokonał ogromnego postępu i jest bezpieczną i godną zaufania relacyjną bazą danych.

Wskazówka nr 7: Pliki? SharePoint. Relacyjna baza danych? CDS.

6. Delegacja 
Jeśli chodzi o połączenie ze źródłem danych, w pewnym momencie pojawi się poniższe ostrzeżenie:

Ale nie martw się! To jest sprawa delegacji. Mechanizm delegacji jest dobrze opisany w dokumentacji. Jednak czasami delegowanie nie jest rozwiązaniem. Jeśli dojdziesz do takiego punktu, przeczytaj post jednego z naszych trenerów: https://michalguzowski.pl/500  . Michał opisał 4 obejścia dla ograniczenia 500 (podczas gdy delegowanie to tylko 1 z nich) + 2 dodatkowe własne metody, których nie znajdziesz w oficjalnych zasobach Microsoftu ????

7. Włącz Ustawienia zaawansowane
Jeśli chcesz zbudować swoje aplikacje wydajniej i szybciej, domyślnie jest kilka opcji ukrytych przed Tobą(!). Ale jako twórca aplikacji możesz je łatwo włączyć.

Idź do Plik -> Ustawienia aplikacji -> Ustawienia zaawansowane

Istnieją niesamowite funkcje, które zwiększą Twoją produktywność. 2 przykłady:

KOMPONENTY
Jest to grupa kontrolek, które można ponownie wykorzystać na całym ekranie i w aplikacjach! To tak, jakbyś zbudował swoją własną kontrolkę! Przykład:

FORMUŁA BAR RESULT VIEW
Zwykle nie ma sposobu, aby zobaczyć, co faktycznie przyniesie twoja funkcja filtrowania, chyba że wyświetlisz dane za pomocą kontroli (np. galerii)Jednak włączenie funkcji „Włącz widok wyników na pasku formuły” pozwala zobaczyć kilka pierwszych wyników bezpośrednio na pasku formuły. W ten sposób:

8. Dodatkowa zawartość
Stare powiedzenie mówi: „Nie wymyślaj na nowo koła”. Kiedy zaczynasz od czegoś, nie zawsze można uniknąć tego błędu wymyślania koła na nowo. Ponieważ dowiedzenie się, co już zostało zrobione, jest w rzeczywistości częścią procesu uczenia się, prawda? Czasami czytasz o tym w dokumentacji, czasami widzisz to w jednym z szablonów programu PowerApps, a czasami czytasz o tym na blogu. Dlatego właśnie umieściłem tę część tutaj ????.

10 Elementów wielokrotnego użytku: sterowanie zakładkami, kalendarz, okno dialogowe, sterowanie mapą i inne
Eksperymentalne narzędzia z firmy Microsoft: PowerApps Review Tool, Theme Editor, App Merger, Phone to Tablet Layout Converter
Szablony z portalu PowerApps to za mało? Przejdź do PowerUsers Community Gallery po więcej.

9. Społeczność
Pamiętasz te czasy, kiedy 3 godzinne zadanie trwało już 6 godzin, a ty nie byłeś nawet w jego środku? To moment, w którym Twoje zarządzanie czasem (kontrola planu, obserwacje rzeczywistości, podejmowanie działań na podstawie pomiarów) jest kluczowe, ale jeszcze ważniejsza jest… Twoja samokontrola. Wyjdź z trybu berserkera. Zatrzymaj „ohhh…spędziłem już tyle czasu na tym zadaniu, że teraz muszę je skończyć”.

Śledź poniżej:                                                                                                                                                                                1. Twoja aplikacja/zadanie ma być wykonane w X godzin
2. Wykonaj punkt kontrolny co 1/4 * X
3. Zdefiniuj, co chcesz mieć na danym punkcie kontrolnym.
4. Jeśli istnieje „niedopasowanie oczekiwań do rzeczywistości” -> poproś o pomoc. PowerApps Community & PowerAddicts

Wskazówka nr 8: Nie bądź obsesyjny, naucz się odpuszczać. Poproś o pomoc wcześniej.

10. Praktyka praktyka praktyka
To jest uniwersalne, ale bardzo prawdziwe zdanie: „Żeby robić aplikacje, trzeba robić aplikacje”. Innymi słowy, żadna metoda nie daje tyle wiedzy co praktyka. Jeśli chcesz robić wspaniałe aplikacje, nie ma innego sposobu niż zrobić ich 100.

Każde 100 zaczyna się od 1.

Zadanie na dziś: zrób prostą aplikację.

Na przykład. przycisk, który wysyła wiadomość e-mail po kliknięciu. Ale spraw, aby był tak dobry, abyś mógł z niego korzystać w przyszłości. Np. abyś mógł wysłać losową wiadomość e-mail do członka rodziny:

1. „Spóźnię się – dzisiejszy jest straszny korek”
2. „Przepraszam za spóźnienie, miałem kilka błędów w jednym z moich projektów, ale jestem bliski ich naprawienia. Potrzebuję jeszcze 30 minut. Kocham cię!”
3. „Mój klient poprosił mnie, żebym mu pilnie pomógł: mają jakieś problemy w środowisku produkcyjnym! Będę za 2 godziny :(„
4. „Nie mogę znaleźć kluczy. Wiesz gdzie mogą być?”

Czy to było pomocne? A może myślisz, że coś mi umknęło?

DAJ ZNAĆ W KOMENTARZACH! ????