fbpx

Wstęp

Czas na kolejną przygodę z kontrolką galerii. Spróbujemy ją teraz zmienić nie do poznania. Będzie dużo kolorów, ikon i formatowania warunkowego. Kilkoma prostymi metodami sprawimy, że nasza aplikacja nie tylko będzie się lepiej prezentować, ale i będzie bardziej funkcjonalna. A to wszystko z pomocą kilku prostych funkcji.

Co formatować?

Co właściwie możemy zmienić w galerii? Praktycznie wszystko! Zanim jednak wpadniesz w szał kolorowania, pamiętaj, po co to robisz. Oprócz oczywistego poprawienia warstwy wizualnej swojej aplikacji warto zadbać także o jej funkcje i użyteczność. 

Zastanów się jakie informacje będą kluczowe dla Twoich użytkowników. Czego będą szukać? Jakie elementy galerii powinny być wyróżnione? W naszym przypadku będzie to status i priorytet. Dodatkowo warto zadbać o wyróżnienie aktualnie zaznaczonego elementu. Tego Power Apps niestety domyślnie nie robi.

Galeria- formatowanie

Jak formatować?

Ta kwestia jest na szczęście prosta. Wystarczy wybrać odpowiednią właściwość kontrolki. Najczęściej będzie to Fill (kolor tła), Visible (widoczność) czy Color (kolor wypełnienia). W przypadku galerii warto pamiętać jeszcze o TemplateFill (wypełnienie elementu galerii). Potem pozostaje zastanowić się kiedy i jak zmieniać te właściwości i zapisać to w formie warunku (Jeżleli…To…). W Power Apps zapisujemy to prostą funkcją If().

Nagranie

Type teorii. Czas na praktykę. Zapraszam do obejrzenia demo⤵

Podsumowanie

Galeria pozwala na wyświetlanie wielu elementów. Oprócz formatowania warto w kolejnych etapach zadbać też o odpowiednie filtrowanie, sortowanie i wyszukiwanie elementów. To temat na inny odcinek. Wcześniej zmierzymy się z wyzwaniem wyświetlania jednego, konkretnego elementu ze źródła. O tym porozmawiamy w kolejym odcinku. 

Przydatne linki:

Dzięki i do następnego razu!

PS Pytania zostawiaj w komentarzach – chętnie pomogę.