fbpx

Wstęp

Drugą obok galerii podstawową kontrolką w aplikacjach Power Apps jest formularz. Łącząc się ze wskazanym źródłem, pozwala na wyświetlanie konkretnego elementu. Tradycyjnie dla Power Apps, robi to w bardzo prosty sposób i zdejmuje z Ciebie konieczność żmudnej konfiguracji. Nie oznacza to jednak, że nie możemy, a nawet powinniśmy parę rzeczy w nim zmienić. Tym właśnie zajmiemy się w tym odcinku.

Jak działa formularz?

Formularz to kolejna kontrolka. Ma zatem wszystkie właściwości, które już znasz. Ma też swoje szczególne cechy. Najważniejsze to:

Trzy tryby działania

Każdy formularz może działać w trybie Edycji, Podglądu i Tworzenia nowego elementu. Co ciekawe, na liście kontrolek znajdziesz tylko dwa z nich (Podgląd i Edycja). Tak naprawdę wystarczyłby jeden (Edycja), bo potrafi on zarówno wyświetlać, edytować jak i tworzyć nowe elementy w źródle.

Karty i kłódki

Każdy formularz podzielony jest na tajemnicze karty. To proste kontenery na kontrolki. W sumie to nic wielkiego, ale pamiętaj, że domyślnie są zablokowane do edycji. Jeśli chcesz je zmienić (a chcesz), to musisz najpierw zdjąć zabezpieczająca je kłódkę (Dosłownie! Patrz nagranie).

Galeria- formatowanie

Zalety formularzy

Zaletą formularza jest przede wszystkim prostota. Wskazujesz źródło, element z niego i voila! Właściwie wszystko gotowe. Zapisanie danych, wybór kontrolek – wszystko dzieje się automatycznie. Idealne rozwiązanie do szybkich prototypów i małych list.

Wady formularzy

Nie ma róży bez kolców. Formularze mają też pewne wady. Wspomnę o dwóch. Po pierwsze mają bardzo ograniczone możliwości rozmieszczania kontrolek na ekranie i ich formatowania. Poruszać się musisz po z góry zdefiniowanej siatce kart. Po drugie problemem może być też wydajność. Duże formularze będą działały wolno. Nic z tym nie zrobisz. Jeśli planujesz duuuuuże listy (>50 kolumn) to zdecydowanie polecam stworzenie własnego interfejsu i obsługę procesu zapisywania przez funkcję Patch(). To jednak temat na inne artykuł. 

Nagranie

Czas na demo. Zapraszam do oglądania⤵

Podsumowanie

Formularze to świetna kontrolka, która rozwiązuje bardzo konkretne problemy. Jeśli jesteś świadom jego ograniczeń, to zdecydowanie warto z niego korzystać. W następnym odcinku pokażę Ci jak go dostosowywać.

Przydatne linki:

Dzięki i do następnego razu!

PS Pytania zostawiaj w komentarzach – chętnie pomogę.