fbpx

Wstęp

Automatyzować można bardzo dużo procesów. Są jednak pewne sytuacje, w których jeszcze długo potrzebny będzie „interfejs białkowy”. Jedną z nich jest konieczność podjęcia decyzji, weryfikacji czy zatwierdzenia danych przez konkretną osobę. Power Automate radzi sobie z takimi potrzebami w ciekawy sposób. Wykorzystuje do tego bohatera tego odcinka – akcję zatwierdzania, zwaną też po staropolsku approval’em.

Konfiguracja

Proces zatwierdzania to nic innego jak dedykowana akcja w Power Automate. Z punktu widzenia edycji Flow nie różni się zbytnio od innych. Garść właściwości do uzupełnienia i parametrów do wybrania. Wśród nich kluczowy jest ten pierwszy, czyli typ zatwierdzania. Pozwala on na wskazanie ilości osób, które muszą się wypowiedzieć w procesowanej sprawie (wszyscy, lub pierwsza) oraz ewentualnie wybrać własne odpowiedzi w procesie (standardowo jest to „Zaakceptuj” i „Odrzuć”). Reszta jest prosta. Tytuł, wskazanie decydentów, opis, itp. – nic niezwykłego.

Zalety

Skoro zatwierdzanie to tylko jedna z setek akcji w Power Automate, to gdzie leży jej siła? Co sprawia, że jest tak często wykorzystywana? Odpowiedź jest prosta. To wartość biznesowa. Konieczność weryfikacji „czegoś” to obowiązkowy element większości procesów w naszych organizacjach. Sprawne jego obsłużenie gwarantuje, że dużą wartość biznesową. Na szczęście, Power Automate rozwiązuje to w fajny sposób.

Podejmowanie decyzji

 Osoba podejmująca decyzję z takim procesie może skorzystać z wielu sposobów na jej zapisanie. Jest nieśmiertelny mail, jest powiadomienie push na urządzeniach mobilnych (wymaga zainstalowania bezpłatnej aplikacji Power Automate), jest Teams, jest w końcu witryna Power Automate. Każdy znajdzie coś dla siebie. Oczywiście, każda z tych metod działa zamiennie. Szczególnie Teams i dostępna tam aplikacja Zatwierdzanie, wydaje się ciekawą opcją. Szczególnie w czasach powszechnej pracy zdalnej. Wszystkie decyzje są odnotowywane i przechowywane w historii przez 30 dni. Zresztą, zobacz sam jak to działa.

Nagranie

Proces zatwierdzania w praktyce. ⤵

Podsumowanie

Planując ten cykl, zakładałem stworzenie 12 odcinków. Dziękuję, że dotarłeś aż tutaj. Mam nadzieję, że ten cykl pozwoli Ci rozpocząć tworzenie własnych aplikacji i procesów. Przed Tobą bardzo ciekawa droga!

Będę Ci bardzo wdzięczny za komentarze i opinie dotyczące tej serii. Daj znać, co wymagałoby poprawy, jakich tematów zabrakło, jakie były niepotrzebne. Na pewno rozważę stworzenie kolejnych odcinków.

Przydatne linki:

Dzięki i do następnego razu!

PS Pytania zostawiaj w komentarzach – chętnie pomogę.