fbpx

Newsletter 12 maja 2022
ten o CD (nie projekt)

Przez jednych nazywany obywatelem deweloperem, przez całą resztę świata: Citizen Developer. Kim jest? Co potrafi? Czy to jakiś nowy super bohater? Być może. Polecamy hasło Waszej uwadze i przy okazji życzymy – miłej lektury! 

Warto przeczytać

Kilka ciekawych informacji, które wpadły nam w ręce w ostatnim czasie:

Rozwijamy się! Do tej pory mogliście nas kojarzyć tylko z pracy na narzędziach Microsoft. Poszerzamy nasze zainteresowanie o świat Google Workspace. To w pełni chmurowy pakiet, który bardzo szybko wprowadza nowe usługi. Naszym szczególnym zainteresowaniem cieszy się AppSheet. Mówiąc bardzo skrótowo – to odpowiednik Power Platform. Oferuje tworzenie aplikacji data-driven, automatyzacji procesów oraz znacznie więcej. 

[Bookings] Już wkrótce bookings będzie integralną częścią Outlook, a każdy z nas będzie mógł wykorzystać go do planowania spotkań. Osobiście korzystamy już z tego rozwiązania i jesteśmy jego fanami. Teraz każdy będzie mógł się o tym przekonać samodzielnie. Dostęp będzie dziecinnie prosty:  https://outlook.office.com/bookwithme/. Więcej o tej usłudze przeczytasz tu: Bookings in Outlook | Microsoft Docs 

[AppSheet] Ruszają wczesne testy nowego natywnego źródła danych w AppSheet. Zapowiada się koniec przełączania z arkusza do edytora! Jeśli zastanawiacie się jak może to wyglądać to rzućcie okiem na Tables, a product from Area 120, by Google. Zapisz się lub zobacz szczegóły. 

[Teams] Tryb razem / together mode będzie można włączyć dla wszystkich uczestników spotkania. Wystarczy w tym celu zaznaczyć opcję na dole okna wyboru sceny. W końcu! 

[Security] Hasła to bardzo słaby sposób zabezpieczenia swojej tożsamości. MFA to bardzo dobre uzupełnienie tego mechanizmu, ale wcale nie jego koniec. Można przecież żyć bez haseł! W tym artykule znajdziesz kilka nowości z Azure AD w tym temacie. Polecamy! Bardzo ciekawa lektura: Expansion of FIDO standard and new updates for Microsoft passwordless solutions – Microsoft Tech Community 

[AppSheet] Integracja z Apps Script jest już dostępna. Apps Script to platforma do pisania własnych niestandardowych rozwiązań w sferze usług Google Workspace. Dzięki integracji otwierają się ogromne możliwości tworzenia aplikacji mocno związanych w procesy organizacji. Warto rzucić okiem na szczegóły. 

[Graph] Laura publikuje niezbyt często, ale jak już to zrobi, to wychodzi z tego czyste złoto. Tym razem na warsztat bierze Graph API. Zobacz jak zacząć pracę z tym interfejsem. Warto to zrobić, bo jest absolutnie kluczowy dla całego Microsoft / Office 365: The Ultimate Beginner’s Guide to Microsoft Graph (laurakokkarinen.com) 

[AppSheet] Nowe centrum wiedzy AppSheet – nastąpi migracja na to znane z Google Workspace. Ciekawą opcją będzie lista wszystkich dostępnych funkcji z opisem. Premiera: 16 maja.  

[Power Automate Desktop] Właściwie to więcej tu PowerShell niż PAD, ale ciągle niezmiernie ciekawe. Artykuł pokazuje jak w efektywny sposób wypełniać formularze w edytowalnych plikach PDF. Jeśli pracujesz z takowymi, to koniecznie przeczytaj: Fill PDF Form Fields 5x Faster With Power Automate Desktop (matthewdevaney.com) 

[Google Docs] Smart Canvas otrzymuje kolejne funkcje. Tym razem – nowe szablony bloków (np. roadmap produktu) oraz elementy z listą rozwijaną (np. status ukończenia projektu) Zobacz jak wygląda to w praktyce. 

[Power Automate] Schemat procesu Power Automate w Visio? Ktoś potrzebuje do dokumentacji? Proszę bardzo: JOPX on Microsoft Business Applications and Azure Cloud: Documenting Power Automate Flows with Flow to Visio XrmToolbox Add-on 

[Power Apps] Właściciel aplikacji Canvas jako jedyny może ją skasować i zarządzać w pełnym zakresie. Z automatu staje się nim twórca tego rozwiązania. Czy można go zmienić? Jak to zrobić (bo nie da się niestety tego wyklikać)? Na te wszystkie pytania odpowiada ten artykuł: https://powerapps.microsoft.com/en-us/blog/updating-ownership-for-power-apps-apps/ 

[Syntex] Rozwiązanie do zarządzania i przetwarzania dokumentów na platformie SharePoint Online, zyskuje właśnie baaaaardzo ciekawą funkcję generowania dokumentów. Wygląda to mega ciekawie. Tylko zobacz: Chris O’Brien: Automate creation of new documents with SharePoint Syntex Content Assembly (sharepointnutsandbolts.com) 

Podcast

W tej rozmowie z naszą gościnią próbujemy ugryźć szeroko pojęte zarządzanie. Podgryzamy temat na różne sposoby – od strony praktycznej (wynikającej z naszych doświadczeń), teoretycznej (Management 3.0),  ezoterycznej (o miejscu ego i świadomości), a także feerycznej (z punktu widzenia kolorów). 

Tematy, które poruszamy:

  • jaki powinien być sprawny leader?
  • jakie są cechy dobrego menedżera?
  • co zmieniło się w podejściu do zarządzania?
  • jakie są style „menedżmentu”?
  • czy ważne są „soft skille”, samoświadomość i ego?
Gdzie można nas posłuchać ?
Anchor: HTTPS://ANCHOR.FM/DRAFT-ROZMOWY