fbpx

Pod koniec wakacji 2019 roku, Microsoft pokusił się o aktualizację katalogu webpartów w SharePoint Online. W ten sposób udostępniono komponenty przycisku, czy wezwania do działania. Poprawione zostały kontrolki hero, prognozy pogody, czy zegara. W tej ostatniej grupie znalazł się też webpart highlited content / wyróżnionej zawartości. Małe i pozornie nieznaczące zmiany, bardzo łatwo zignorować. Wystarczy jednak przyjrzeć się im bliżej, by odkryć drzemiący w nim niesamowity potencjał. W tym artykule spróbuje je odkryć.

 

Zasada działania

Nasz bohater został wzbogacony o możliwość filtrowania wyświetlanych elementów. Można w ten sposób wskazać z dowolną właściwie dokładnością witryny, z których mają być wyświetlane treści. Może być to oczywiście aktualna witryna, ale także wszystkie podłączone do Hub Site, najczęściej odwiedzanych przez użytkownika, czy po prostu wskazanych przez administratora. Wyświetlać możemy konkretne elementy (strony, aktualności, dokumenty, itp.) oraz ich rodzaje (np. konkretne rodzaje dokumentów typu PDF). Można je także filtrować i sortować wykorzystując wiele kryteriów. Jednym słowem jest to świetny sposób na agregowanie treści pochodzących z różnych zakamarków SharePoint.

 

Keyword Query Language (KQL)

Gdyby tego było mało, to oprócz prostych filtrów, które można skonfigurować bezpośrednio we właściwościach webparta, istnieje jeszcze jeden sposób określania zakresu wyświetlanych danych. Jest nim możliwość definiowania ich z wykorzystaniem dedykowanego języka zapytań – KQL. Sam język nie jest niczym nowym. W świecie SharePoint dostępny jest od wersji 2013. Pozwala na definiowanie zapytań do indeksu wyszukiwarki. Sama wyszukiwarka indeksując wszystkie treści w SharePoint, jest idealnym źródłem informacji. Najlepiej zobaczyć to na przykładach. Oprócz tych, które znajdziesz w poniższym nagraniu, bardzo polecam oficjalną dokumentację oraz tę stronę.

Podsumowanie

Praktycznie w każdym portalu SharePoint, prędzej czy później przyda się lista elementów pochodzących z innych lokalizacji. Ważne dokumenty, najnowsze aktualizacje, twoje artykuły itp. Zmiany wprowadzone w webparcie wyróżnionej zawartości, sprawiają, że stał się on podstawowym sposobem realizacji takich wymagań. Oczywiście ma on swoje ograniczenia (np. ograniczone do wbudowanych szablonów metody kontroli sposobu wizualizacji), ale nie ma róży bez kolców.