fbpx

Newsletter 18 sierpnia 2022
Ten o żeglarze

Czasem w poszukiwaniu wiedzy czujemy się, jak żeglarze walczący samotnie ze sztormem. I wtedy przez mroki nocy przebija się światełko naszego newslettera – tak lubimy sobie fantazjować. Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Latarni Morskich, to ważne.  

Warto przeczytać

Kilka ciekawych informacji, które wpadły nam w ręce w ostatnim czasie:

[Security] Niestety ciągle temat MFA, paswordless i całego security traktowany jest w wielu organizacjach po macoszemu. Kto o zdrowych zmysłach połasi się na nasze dane? Po co to komu? Te pytania nie mają sensu, bo większość ataków jest zautomatyzowana. I do tego przeprowadzana w ogrooooomnej skali. Zerknij tylko na ten wykres: 

Ten jasnoniebieski kolor, to tylko jeden z wektorów ataku – phishing. Trend jest dość wyraźny. Zastanów się zatem pięć razy (można nawet więcej) zanim klikniesz JAKIKOLWIEK link w wiadomości email. Nawet tej od Prezesa. I szybciutko włącz MFA. To nie boli 😊 Cały raport, podzielony na rozdziały i bogato zdobiony wykresami znajdziesz tutaj: Microsoft Digital Defense Report – Microsoft Security. Bardzo polecamy 👍Nie trzeba być ekspertem, aby go zrozumieć. 

[Power Apps] Te tabelki w aplikacjach Model-Driven, są takie szare. Takie to nudne i brzydkie! Pewnie szłyszałeś/słyszałaś takie opinie. To popatrz na to: 

A tu przeczytasz jak to zrobić (i kiedy będzie można 😉)Inline editing, modern browsing, and more with the new Power Apps grid control | Microsoft Power Apps 

[Power Automate] Nie da się ukryć, że rozwiązania na platformy mobilne spod znaku nadgryzionego jabłuszka powstają szybciej. Nie inaczej jest z aplikacjami mobilnymi Power Platform. Na szczęście pojawiła się (na razie w wersji preview) nowa wersja aplikacji Power Automate na Android. I wygląda smakowicie: Announcing public preview of Power Automate’s newest Android mobile app version | Power Automate Blog (microsoft.com)  

[Power Apps] Wszyscy lubią kolorowe wykresy. Potrafią zdziałać cuda nawet w tych najbardziej z szarych aplikacji. Czy wiesz, że nie potrzebujesz do ich tworzenia Power BI i licencji Premium? Można inaczej! Jak? Odpowiedź znajdziesz tutaj: PowerHack🔮 #5 – how to quickly add 80+ charts to your apps and custom pages — Kristine Kolodziejski 

  1. Kristine będzie można spotkać na naszej konferencji NoCodeDays. Bilety kupione? Jeśli nie, to zapraszamy nahttps://NoCodeDays.pl

[Power Automate / SharePoint] Chris Kent (ten szalony gość od formatowania list) przygotował bardzo zgrabne demo pokazujące jak zautomatyzować proces tworzenia stron na podstawie listy. Bardzo ciekawy materiał! Zdecydowanie polecamy 👍Może się przydać przy budowaniu rozwiązań bazujących na stronach (np. bazy wiedzy). 

Use folders to create a dynamic list filter and Power Automate to populate folders and create pages