fbpx

Microsoft Teams stał się już niemal obowiązkowym środowiskiem do pracy zdalnej. Wykorzystanie Projekt Oakdale sprawi, że jego możliwości radykalnie wzrosną i stanie się on narzędziem pozwalającym na samodzielne tworzenie indywidualnych aplikacji, automatyzację procesów i przechowywanie cennych danych.

Komunikacja to tylko początek. Microsoft Teams już dawno przestał być programem wyłącznie do komunikacji między pracownikami. Dodanie do niego Power Apps, czyli wykorzystanie nowego rozwiązania Project Oakdale zamieni Teams w proste, kompleksowe i skuteczne środowisko do tworzenia indywidualnych aplikacji, automatyzację najważniejszych procesów i przechowywanie danych. W tekście opisujemy szczegóły i zastosowania Project Oakdale i podpowiadamy, jak używać nowego narzędzia.

Power Apps w Microsoft Teams. Jak utworzyć aplikację PowerApps do Teams?

Jak więc dodać możliwości Power Apps do Microsoft Teams i uzyskać Project Oakdale? Wystarczy po raz pierwszy w zespole Teams dodać aplikację za pomocą Power Apps, co utworzy środowisko Project Oakdale.Cały proces będzie prosty i opisujemy go w poniższych punktach:

– po zalogowaniu i otwarciu sklepu Microsoft Teams instalujemy tam Power Apps,

– charakterystyczny logotyp Power Apps powinien się pojawić w dolnej części lewego paska Teams, jeśli go tam nie ma, to należy wybrać pozycję …., czyli „więcej dodanych aplikacji” i wskazać Power Apps,

-kolejny krok polega na wybraniu opcji „utwórz nową aplikację” w Power Apps i podaniu nazwy zespołu, gdzie się ona ma pojawić,

– następny krok polega na wyborze opcji „utwórz”, której wybranie zakończy się właśnie stworzeniem środowiska Project Oakdale. Uwaga! To może trochę potrwać.

Uwaga – cały proces nie uda się przy wybraniu zespołu „Hiddenmembership”. Co więc zrobić w takiej sytuacji? Na razie Project Oakdale nie potrafi obsłużyć grup z ukrytymi członkami. Warto więc po prostu utworzyć aplikację w innej grupie lub skontakować się w tej sprawie z administratorem.

Power Apps w Microsoft Teams. Co to jest Projekt Oakdale?

Microsoft Project Oakdale jest platformą danych o niskim kodzie (o specyfice takich platform pisaliśmy tutaj) zbudowaną na podstawie integracji Common Data Service dla Microsoft Teams. To nowe środowisko pozwala rozszerzyć Teams, czyli zaawansowaną aplikację do komunikacji z pracownikami i delegowania zadań, o możliwości Microsoft Power Virtual Agent i Power Apps i Power Automate. Wybrane możliwości Project Oakdale to tworzenie inteligentnych chatbotów i aplikacji, automatyzacja pracy i działania na bazach danych. Co ważne – wszystkie możliwości realizowane są w ramach Teams, co oznacza brak konieczności przelogowywania się i uruchamiania dodatkowych aplikacji, a o efektach i wynikach pracy można łatwo informować wszystkich użytkowników Teams.

Power Apps w Microsoft Teams. Jak utworzyć bazę w CDS for Teams?

Istotną i często stosowaną użytecznością Power Apps w Microsoft Teams będzie też możliwość tworzenia baz danych i tabeli. Jak to zrobić?

– pierwszy krok będzie polegał na dodaniu Power Apps do Microsoft Teams i wybraniu miejsca jej instalacji,

– po zakończeniu instalacji po lewej stronie Microsoft Teams powinna się pojawić pogrubiona opcja „stwórz nową tabelę” (create new table),

– każda tabela powinna mieć swoją nazwę, program umożliwi także wprowadzenia opcji zaawansowanych,

– w kolejnym okienku pojawi się możliwość tworzenia kolumn i pól oraz wyjątkowo przydatna opcja polegająca na relacjach między kolumnami (chodzi konkretnie o kolumnę typu lookup)

Warto podkreślić, że powstała w ten sposób baza danych jest tak naprawdę zestawem encji stosowanych w Common Data Service. Tak prosty i łatwy dostęp do baz danych jest kolejną ważną zaletą środowiska Project Oakdale.

Power Apps w Microsoft Teams. Użytkowanie i ograniczenia

Po spięciu Power Apps w Microsoft Teams dalsze używanie środowiska Project Oakdale będzie mocno związane z zasadami pracy w grupach Teams. Oto najważniejsze zasady i ograniczenia, która będą miały istotny wpływa na używanie tego narzędzia. Warto więc o nich wiedzieć: – środowisko Project Oakdale jest powiązane z zespołem, gdzie je utworzono. Jeśli właściciel zespołu usunie go, to zniknie także środowisko,

– funkcje Project Oakdale są dostępne w ramach wybranych subskrypcji platformy Microsoft 365. Niezależnie jednak od licencji użytkownika – aplikacje utworzone w aplikacji Teams, które używają Project Oakdale, będą dostępne tylko w Teams i Teams Mobile,

– zespoły mogą zapraszać gości, którzy mają dostęp do aplikacji, botów, przepływów i danych w bazie danych Teams Project Oakdale w swoim zespole, goście otrzymają jednak ograniczone możliwości – będą mogli jedynie znajdować i uruchamiać aplikacje w swoim zespole, nie otrzymają natomiast uprawnień do instalowania, udostępniania i edytowania aplikacji.

Jeśli interesuje Cię ten temat to zachęcam do obejrzenia nagrania z naszego ostatniego webinara w całości poświęconego Power Apps w Microsoft Teams