fbpx

Nowości w Office 365 pojawia się cała masa. Tempo ich publikacji i zakres zmian jest tak duży, że trudno za nimi nadążyć. Oczywiście te największe (np. Microsoft Lists) są bardzo ciekawe i przydatne. Mam jednak pewną kategorię nowości, którą lubię równie mocno. Są wśród nich te drobne funkcje, które często robią jedną rzecz, ale robią ją dobrze. Nie są przesadnie rozbudowane. Nie są niepotrzebnie skomplikowane. O takich dwóch funkcjach chcę Ci dzisiaj opowiedzieć.  

Struktura organizacyjna

Pierwszą z nowych funkcji jest webpart struktury organizacyjnej. Rozwiązanie, które w formie prostego schematu pokazuje wycinek struktury organizacyjnej. Źródłem dla struktury jest oczywiście pole „manager” z Azure Active Directory. Jeśli chcesz z niego skorzystać, to zadbaj najpierw o prawidłowe wypełnienie tego atrybutu.   

Później jest już z górki. Wystarczy dodać webpart na stronę i wpisać dane użytkownika, od którego rysowanie tej struktury się rozpocznie. Jedynym parametrem, który możesz zmienić jest ilość poziomów, którą chcesz pokazać (liczona w górę). Jednak z tym bym nie przesadzał. Sam webpart bardziej nadaje się do wyświetlenia pracowników danej jednostki, niż całej organizacji. W takim scenariuszu sprawdzi się znakomicie. Niby to niewiele, ale nie potrafię zliczyć przypadków, w których dostawałem pytanie o tę właśnie funkcję. 

Komentarze

Druga z nowości jest równie prosta. Każdy wpis w listach SharePoint (oczywiście także w Microsoft Lists) może być komentowany. Mamy nową ikonę, nowy panel i prosty interfejs do wprowadzania danych.  

 Jestem pewien, że każdy poradzi sobie z tą funkcją bez problemu. Na razie komentarze są płaską listą wpisów. Nie ma odpowiedzi, nie ma polubień. Jest jednak duża szansa, że się pojawią. Dlaczego? Zobacz nagranie poniżej ???? 

Przykład

Czas na screencastSprawdź jak działają obie funkcje na żywo. 

Podsumowanie

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, to wpisz je w komentarz pod artykułem. Chętnie na nie odpowiemy. Kończąc zostawiam Ci kilka linków, które mogą Ci się przydać: