Najwyraźniej ferie zimowe nie obowiązują developerów Microsoft ???? W świecie SharePoint i Microsoft Lists pojawiły się bowiem dwie nowości, które przydadzą się na pewno niejednemu użytkownikowi tych narzędzi. Obie należą do mojej ulubionej kategorii, czyli prostych w obsłudze, niezbyt rozbudowanych, ale robiących dokładnie to, co potrzeba funkcji.
Reguły
Jeśli miałeś okazję pracować z platformą SharePoint już wcześniej, to jest duża szansa, że używałeś funkcji alertów. Mały przydatny gadżet, który rozsyła powiadomienia, jeśli coś w bibliotece lub liście się zmieni. Reguły działają podobnie, ale pozwalają zdefiniować trochę więcej warunków. Przede wszystkim można zdecydować o konkretnych zakresie wartości w kolumnie, który spowoduje wysłanie takiego powiadomienia. Całość jest bajecznie prosta. Wybieramy rodzaj zdarzenia i osobę, która ma powiadomienie dostać. Można wpisać ją ręcznie, można wybrać siebie, można wybrać osobę wpisaną w pole elementu (musi być rodzaju osoba/grupa).
Tu mogą jedynie zastanawiać różnice między pierwszą, a drugą pozycją. Sprawa jest prosta. W drugim przypadku możesz określić dodatkowo jakie wartości Cię interesują (np. tylko status=”zatwierdzone”). W pierwszym, mail zostanie wystały po jakiejkolwiek zmianie.
Same maile są mocno generyczne (ani to wada, ani zaleta). Nikt nie powinien mieć problemów z ich odszyfrowaniem:
Kalendarz
Druga funkcja to widok kalendarza. Dla SharePoint to nic nowego, ale w witrynach modern faktycznie na chwilę ta forma prezentacji zniknęła. Wiele osób za nią tęskniło (łączenie z autorem tych słów). Teraz powraca. Sam w sobie ten widok niczym Cię nie zaskoczy. Podajemy nazwę i kolumny przechowujące daty startu i zakończenia wydarzenia.
Efekt końcowy jest dość oczywisty:
Przy okazji warto wspomnieć, że najprawdopodobniej ta sama kontrolka została użyta w funkcji kalendarzy w kanałach Teams. Polecam ją, bo tam też robią robotę.
Przykład
Obie funkcje możesz obejrzeć w akcji na poniższym nagraniu.
Podsumowanie
Microsoft Lists zmienia się dynamicznie. Kalendarze, reguły to tylko początek zmian. Czekamy teraz na własne szablony i możliwość prostego przenoszenia list. Jednym słowem, to nie jest ostatni wpis tej serii. Do następnego razu!
Ps. Inne treści dotyczące Lists:
- Kurs Microsoft Lists: https://www.old.akademiaaplikacji.pl/Office365Ninja
- Microsoft Lists – poznaj nowego członka rodziny: https://www.old.akademiaaplikacji.pl/poznaj-microsoft-lists/
- Microsoft Lists – obrazy i galerie: https://www.old.akademiaaplikacji.pl/microsoft-lists-obrazy-i-galeria/
- Komentarze w listach: Komentarze w listach i OrgChart – Akademia Aplikacji