fbpx

Najwyraźniej ferie zimowe nie obowiązują developerów Microsoft ???? W świecie SharePoint i Microsoft Lists pojawiły się bowiem dwie nowości, które przydadzą się na pewno niejednemu użytkownikowi tych narzędzi. Obie należą do mojej ulubionej kategorii, czyli prostych w obsłudze, niezbyt rozbudowanych, ale robiących dokładnie to, co potrzeba funkcji.  

Reguły

Jeśli miałeś okazję pracować z platformą SharePoint już wcześniej, to jest duża szansa, że używałeś funkcji alertów. Mały przydatny gadżet, który rozsyła powiadomienia, jeśli coś w bibliotece lub liście się zmieni. Reguły działają podobnie, ale pozwalają zdefiniować trochę więcej warunków. Przede wszystkim można zdecydować o konkretnych zakresie wartości w kolumnie, który spowoduje wysłanie takiego powiadomienia. Całość jest bajecznie prosta. Wybieramy rodzaj zdarzenia i osobę, która ma powiadomienie dostać. Można wpisać ją ręcznie, można wybrać siebie, można wybrać osobę wpisaną w  pole elementu (musi być rodzaju osoba/grupa). 

Tu mogą jedynie zastanawiać różnice między pierwszą, a drugą pozycją. Sprawa jest prosta. W drugim przypadku możesz określić dodatkowo jakie wartości Cię interesują (np. tylko status=”zatwierdzone”). W pierwszym, mail zostanie wystały po jakiejkolwiek zmianie. 

Same maile są mocno generyczne (ani to wada, ani zaleta). Nikt nie powinien mieć problemów z ich odszyfrowaniem: 

Kalendarz

Druga funkcja to widok kalendarza. Dla SharePoint to nic nowego, ale w witrynach modern faktycznie na chwilę ta forma prezentacji zniknęła. Wiele osób za nią tęskniło (łączenie z autorem tych słów). Teraz powraca. Sam w sobie ten widok niczym Cię nie zaskoczy. Podajemy nazwę i kolumny przechowujące daty startu i zakończenia wydarzenia.  

Efekt końcowy jest dość oczywisty: 

Przy okazji warto wspomnieć, że najprawdopodobniej ta sama kontrolka została użyta w funkcji kalendarzy w kanałach Teams. Polecam ją, bo tam też robią robotę.  

Przykład

Obie funkcje możesz obejrzeć w akcji na poniższym nagraniu. 

Podsumowanie

Microsoft Lists zmienia się dynamicznie. Kalendarze, reguły to tylko początek zmian. Czekamy teraz na własne szablony i możliwość prostego przenoszenia list. Jednym słowem, to nie jest ostatni wpis tej serii. Do następnego razu! 

Ps. Inne treści dotyczące Lists: